Нерозказана історія. Хто влаштував кровопролиття на Майдані

Кровопролиття на Майдані 20 лютого 2014 означало кінець мирних протестів проти політики Віктора Януковича, який незабаром після цих подій втік з країни.



Фото: Вадим Заміровський, TUT. BY



Жертвами цього дня стали більше 50 демонстрантів і три бійці спецназу. Але чому протести переросли у збройні сутички?

&Nbsp; Лідери Майдану завжди заперечували свою причетність до цієї трагедії. Але одна людина розповів Бі-бі-сі дещо іншу історію.

&Nbsp; Рано вранці 20 лютого зони впливу на Майдані були поділені: спецназ контролював одну частину площі, демонстранти – іншу.

&Nbsp; До цього моменту протистояння тривало вже два місяці. Але в цей день події прийняли стрімкий і трагічний оборот. До кінця дня більше 50 чоловік будуть вбиті. Більшість з них – застрелені спецназом прямо в центрі Києва.

&Nbsp; Москва назве події 20 лютого збройним заколотом і скористається ними, щоб виправдати анексію Криму і підтримати сепаратистів на Сході України. < div> Лідери протестів, деякі з яких тепер займають провідні пости в Києві, наполягають на тому, що вся відповідальність за загибель людей лежить на силах безпеки, що діяли від імені колишнього уряду.

  Рік потому деякі свідки починають представляти дещо іншу картину.

 

“Я не стріляв на поразку”

“На поразку я ні в якому разі не стріляв” , – говорить молодий українець, якого ми назвемо Сергієм . Він розповів, що займав вогневу позицію в будівлі Київської консерваторії, розташованому в південно-західному куті площі.

&Nbsp; “Я стріляв вниз. Намагався стріляти по ногах, – говорить він. – Зрозуміло, що міг потрапити в руку або ще куди. Але точно не на поразку “.

  Сергій розповів, що до цього дня він вже більше місяця був рядовим захисником Майдану. Він вважає, що саме його вогонь по бійцям спецназу, які займали позиції на площі і на даху торгового центру “Глобус”, змусив їх відступити.

&Nbsp;

Фото: Reuters



Перестрілки почалися за два дні до цього, 18 лютого. Середа 19 лютого видалася більш спокійною, але ввечері, за словами Сергія, його звели з людиною, який запропонував йому на вибір дві рушниці: дробовик 12-го калібру і “Сайгу” – теж мисливську рушницю, але скорострільне.

&Nbsp; < / div> Він вибрав “Сайгу” і, за його словами, відніс його на секретний склад, який знаходився в будівлі головної пошти, в декількох метрах від консерваторії. Коли демонстранти почали тіснити зайняв позиції поряд з готелем “Україна” спецназ, в них стали стріляти відступали по Інститутській вулиці бійці, а також снайпери з дахів сусідніх будівель.

  Понад 50 людей були вбиті. Це було найбільше число жертв за весь час протистояння на Майдані.

&Nbsp;

Як розгорталися події 20 лютого

Сергій розповідає, що рано вранці 20 лютого, коли почалася стрілянина, його провели в будівлю консерваторії, звідки він ще до сьомої години ранку протягом 20 хвилин стріляв по спецназу. Разом з ним стрілянину вів ще одна людина.

&Nbsp;

< td>
  Зображення взято з сайту bbc. co. uk



Його розповідь частково підтверджується і іншими свідками. Того ранку Андрію Шевченку, депутату Верховної ради від блоку Юлії Тимошенко, подзвонив командир знаходилися на площі бійців спецназу.

&Nbsp; “Він мені дзвонить і каже:” Андрій, хтось стріляє в моїх хлопців “. І він сказав, що стріляли від консерваторії.” Це на другому поверсі, там рушниці, будь ласка, зроби хоч що-небудь, тому що справа зовсім погано “, – розповів Шевченко < / strong>.

  Він зв’язався з лідером загонів самооборони Майдану Андрієм Парубієм.

  Парубій згадує, що відправив кращих людей прочесати будівлю консерваторії і визначити, чи є там вогневі точки.

  Тим часом командир спецназу продовжував дзвонити Шевченко. З кожним наступним дзвінком він все більше і більше панікував: “У мене три людини поранені… У мене п’ять чоловік поранені… У мене один убитий… ”

У якийсь момент він сказав: ” Я відступаю “. І додав: “Андрій, я не знаю, що буде далі” .

“Але я, – продовжує Шевченко, – чітко усвідомив, що зараз трапиться щось страшне “.

Андрій Парубій, нині перший заступник голови Верховної ради, каже, що його люди стрільців в будівлі консерваторії не знайшли.

  Однак фотокореспондент, який зумів пробратися в будівлю відразу після 8:00 ранку, зумів зняти трьох осіб із вогнепальною зброєю в руках, хоча і не бачив, щоб вони стріляли.

 

” Що трапилося на Майдані? “- Розповідь фотокореспондента

Фотограф розповідає, що побачив в будівлі консерваторії озброєних людей. Фото: bbc. co. uk


Фотограф каже, що зробив ці знімки в будівлі консерваторії 20 лютого 2014. Фото: bbc. co. uk



Розповідь Сергія також відрізняється від свідчень Парубія.

  “В один момент до мене підбігли. Я якраз перезаряджав. Один з них ногою наступив, каже: “Все нормально, з тобою хочуть поговорити. Давай, закінчуй” , – розповідає Сергій.

&Nbsp; Він вважає, що люди, які веліли йому перестати стріляти, були людьми Парубія, хоча осіб їх він і не визнав. Потім його відвезли на машині за межі міста і залишили добиратися додому власними силами. До цього моменту троє спецназівців були вбиті, і почалася масова бійня демонстрантів.

&Nbsp; Офіційне розслідування сконцентрувалося на тому, що сталося потім, після того як спецназ почав відступати з площі. На відеоматеріалах ясно видно, як солдати, відступаючи, стріляють у демонстрантів. У результаті були арештовані тільки троє бійців спецназу. З них в ув’язненні залишаються двоє – молодші офіцери підрозділу. Їх командир Дмитро Садівник був відпущений під заставу і зник у невідомому напрямку. Усіх трьох звинуватили у вбивстві 39 осіб. Але число загиблих демонстрантів перевершує 50. Крім того, три міліціонери померли від отриманих поранень. Частина смертей явно була результатом снайперського вогню. Схоже, що снайпери стріляли з верхніх поверхів або дахів найвищих будівель, що оточували площу.

&Nbsp; Адвокати сімей загиблих, так само як і ряд джерел в генеральній прокуратурі, розповіли Бі-бі-сі, що як тільки справа стосується з’ясування обставин смерті людей, що померли немає від рук спецназу, слідство починає буксувати.

  “При Януковичі прокуратура, міліція і суди становили Бермудський трикутник, – говорить Андрій Шевченко. – Всі знали, що вони співпрацюють між собою, покривають один одного, саме це лежало в основі масової корупції, що вразила країну. Ці зв’язки існують і понині “. < div>

У вівторок, 10 лютого, був відправлений у відставку генеральний прокурор України Віталій Ярема, у тому числі і через критику з приводу проведення цього розслідування.

 

  < / h3>

Теорії змов

Тим часом теорії змов процвітають.

  “Я впевнений, що стрілянина 20 – го велася прибулими з Росії снайперами, які отримували накази теж з Росії, – вважає колишній комендант Майдану Андрій Парубій. – У їх завдання входила організація кривавої лазні на Майдані “.

У це вірять багато українців. У Росії ж переконані в прямо протилежному: повстання на Майдані було змовою Заходу, заколотом, інспірованим ЦРУ і спрямованим на те, щоб вирвати Україну зі сфери впливу Москви.

  Жодна зі сторін не в змозі надати переконливих доказів на підтримку своєї теорії.

  < / div> Лідери Майдану завжди говорили, що робили все від себе залежне, щоб не допустити зброю на площу. “Ми знали, що наша міць не в грубій силі, – говорить Шевченко, – < em> і що ми програємо, якщо почнемо стріляти “.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>