Фіктивні шлюби: нічого особистого – тільки розрахунок

Згідно зі статистикою, в 2014 році в країні було зареєстровано 83,9 тисячі шлюбів і 34,9 тисячі розлучень. Але от скільки з цих шлюбів було фіктивних – не знає жоден статистичний довідник. Розібратися в реальності шлюбних уз намагалася “Народна газета” .

 

 



Знайти фіктивного чоловіка Марину надоумила подружка. Два роки тому вони обидві закінчували університет і не мали ні найменшого бажання їхати в глибинку викладати математику. Оксані погодився допомогти колишній однокласник, і через півроку вони благополучно розлучилися, а Марина знайшла мінського нареченого в інтернеті. Хлопець погодився одружитися всього за 100 доларів, тільки от розлучитися з ним вона не може досі: спочатку було ніколи, потім він поїхав за кордон і на зв’язок не виходить.



Вигідне розподіл – майже безневинна і, мабуть, найпоширеніша причина так званих ділових, або комерційних, шлюбів. У лютому-березні інтернет просто завалений оголошеннями типу “терміново потрібен фіктивний шлюб з військовим з Мінська для розподілу!”. За останній тиждень тільки на одному ресурсі зареєструвалися півтора десятка “свіженьких” женихів і наречених. Ціну, як правило, відразу не вказують, при листуванні суми називають різні: один сподівається розписатися за мільйон рублів, другий готовий платити по сто доларів за кожен місяць “подружнього життя”.



Останнім часом з’явився термін “лавандовий шлюб “- їх реєструють для прикриття гомосексуальної орієнтації. Діалоги на цю тему в мережі йдуть досить відверті: “Я гомосексуаліст, 41 рік, матеріально забезпечений. Потрібна дівчина модельної зовнішності для фіктивного шлюбу на тривалий термін. Ціна висока. З весіллям” .



Але набагато більше відгуків збирають такі оголошення: “Шукаю самотню вагітну жінку для укладення фіктивного шлюбу на короткий час. Ціна: 700 доларів, можна обговорити” . Буквально за день десятки бажаючих. Одна вітеблянка пише: “У мене шість тижнів вагітності, є дочка 3,5 роки, потрібен шлюб для папірці, щоб відчепилися все доброзичливці” .



Ніякої відповідальності за вступ у свідомо фіктивний шлюб у нас в країні немає. Але це не означає, що в такому шлюбі у вас не виникне реальних проблем, попереджає юрист Сергій Магонов :



– Юридично різниці між фіктивним і звичайним шлюбом ніякої. Усі наслідки однакові: штамп у паспорт ставиться, спільно нажите майно підлягає розподілу, розлучення також буде зафіксований у паспорті. Надалі всі відомості підуть в архів загсу. Якщо в шлюбі з’являється дитина, фіктивний чоловік юридично є йому батьком, хоча зовсім необов’язково, що біологічно. Звичайно, якщо одна із сторін зможе довести, що шлюб був фіктивним, він анулюється, усі права та обов’язки подружжя автоматично скасовуються, а сам шлюб вважається недійсним з моменту його укладення. Але довести це складно. Щоб захистити себе і майно, можна укласти шлюбний договір, тільки й цей документ недобросовісний партнер може оспорювати в суді.



Купуючи штамп у паспорті, більше за інших ризикують іноземні громадяни. П’ять років тому правоохоронні органи отримали можливість проводити перевірку інтернаціональних шлюбів. Якщо раніше вид на проживання іноземці отримували майже відразу після весілля, то тепер треба чекати півроку. Все що завгодно може бути підозріло: від швидкого знайомства через інтернет до того факту, що подружжя говорять на різних мовах або не знають день народження один одного. Якщо фіктивність подружніх уз підтверджується, дозвіл на постійне проживання може бути анульовано через суд. Втім, таке трапляється рідко, каже начальник УГіМ УВС Вітебського облвиконкому Тетяна Ромашова :



– Торік у Вітебській області дозволу на постійне проживання отримали 2 787 іноземців, з них 32 – у зв’язку з укладенням шлюбу. Проведено шість перевірок щодо громадян Нігерії, Лівану, Іраку, В’єтнаму, Пакистану і Сирії та 26 перевірок щодо іноземних громадян, які прибули з країн СНД. За рік у судовому порядку недійсним був визнаний тільки один шлюб: наші співробітники довели, що африканець одружився на вітеблянке виключно заради тимчасового дозволу на проживання.



Білоруси, які підшукують другу половинку, щоб виїхати на постійне місце проживання в Євросоюз чи Штати (таких пропозицій в інтернеті не злічити) не завжди знають, через які випробування їм доведеться пройти. У Німеччині, щоб довести, що вже укладений шлюб не фіктивний, треба протягом трьох років терпіти контроль спеціальних службовців муніципальних управ. У Франції посвідка на проживання дають після двох років спільного проживання. У Нідерландах перевірок немає, але громадянство чоловік-іноземець може отримати тільки через 10 років. Закон Польщі “Про іноземців…” зобов’язує чиновників перевіряти відносини молодят, і тільки після трьох років спільного проживання можна подавати на громадянство.



Почому нині евросупругі? Якщо вірити чуткам і сайтам, ціни варіюються в межах 5-20 тисяч євро, американці просять ще більше. У пошуках фіктивного чоловіка з ЄС треба пам’ятати, що і там подібні послуги часто замішані на обмані, шантажі і здирництві. Наприклад, Олеся з Бреста домовилася з поляком за чотири тисячі євро, а “муженек” став вимагати п’ять сотень євро на місяць, щоб не подавати на розлучення: якщо він це зробить раніше, ніж вони проживуть три роки у шлюбі, для “благовірної” все пропало.



У Росії, до речі, фіктивні шлюби хочуть визнати злочином – відповідний законопроект у Держдумі розглядали в лютому. Тим, хто одружується заради виду на проживання, пропонують давати до трьох років позбавлення волі. Аналогічні, але куди більш жорсткі норми існують у США, Німеччині, Бельгії та Великобританії. У Сполучених Штатах за фіктивний шлюб можна отримати до п’яти років в’язниці плюс 250000 доларів штрафу.



У нас питання введення кримінальної відповідальності за липові сімейні узи ніколи не ставилося – фахівці правоохоронних органів не вважають фіктивний шлюб настільки поширеним і небезпечним явищем. Навіть якщо уявних подружжя вивели на чисту воду, все закінчується малою кров’ю: паперовою тяганиною і пошарпаними нервами.



Ми з сином тиждень тому розмістили два оголошення на популярному ресурсі. Одне нібито від жінки, готової стати підробленої дружиною іноземця, друге – від студента, якому терміново потрібна дружина для перерозподілу. Пропозиції посипалися на наступний день. Найвигіднішими серед сімох кандидатів в чоловіки виявився іранець: “Мене звуть Араш, вчуся на стоматолога. Потрібні дружина і прописка, хочу залишитися тут жити. Можу заплатити 1,5 тисячі євро” . А липовому випускнику БГУИР дві наречені взагалі зголосилися допомогти безкоштовно. Видно, між справою розраховують зачарувати програміста. Кожен у шлюбі шукає свою вигоду. Навіть у фіктивному.



Віталій Наумчик , тимчасово виконуючий обов’язки по посаді першого заступника начальника Департаменту з громадянства і міграції МВС Білорусі:

 

Фото з сайту sb. by

– Прямий умисел в даному випадку довести дуже складно. Але якщо це вдається, вважаю, що за сам факт вступу у свідомо фіктивний шлюб не зайвим було б ввести адміністративну відповідальність. Якщо шлюб визнають фіктивним, іноземець позбавляється дозволу на проживання та зобов’язаний покинути країну, а в разі ухилення від виїзду буде депортований. При цьому білоруський громадянин, по суті, незаконно заробляє чималі суми. У нашій практиці були жінки, які вступали в шлюб з іноземцями по два-три рази. За логікою відповідальність, звичайно ж, повинна бути для обох сторін.



Олена Барашкова, заступник голови Вітебської обласної колегії адвокатів:

 

Фото з сайту sb. by

– Відстежувати всі шлюби на предмет їх дійсності нереально. Тому питання, чи потрібно вводити покарання за шлюб, укладений без наміру створити сім’ю, – риторичне. Такий шлюб завжди можна або розірвати (розлучення), або визнати недійсним (якщо дійсно фіктивний). І те, і інше проводиться через суд в порядку позовного провадження. Якщо в результаті укладення такого шлюбу були порушені чиїсь права, потерпілий може домагатися справедливого рішення в суді. Всі процедури для цього детально прописані в нашому законодавстві.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>